Днешният ден беше изцяло посветен на зоологическата градина Таронга. Сега като гледам картата и виждам, че съм пропуснал някой неща. Тая зоологическа градина е цял лабиринт. Сутринта се занимавах с разни битови неща, като например наспиване, закуска, пране на дрехи и т.под. Маршрутът ми беше познат от вчера. Трябваше да стигна до кейовете, но вместо пеш към операта да взема ферибот към зоологическата градина.
Походих напред назад, преди да намеря правилният ферибот, но успях да се справя навреме и не се наложи да чакам. Докато се товарех ми продадоха билет за зоологическата градина. За разлика от останалите фериботи, този ходи само там, а други неща наоколо май няма.
Реших да пропусна “въздушното сафари”, един кабинков лифт, който води към върха на хълма и съответно към главния вход на зоопарка. В цената на билета е включено едно возене, но опашката ми се видя твърде голяма, а сутрешните облаци се бяха разотишли и ставаше жега.
Влязох през долният вход, който се явява изход на основния маршрут на парка. Той е маркиран с големи зелени кръгове по пътеките. На местата където този маршрут минава всъщност няма много животни. Вместо това, на определени места се отделят различни маршрути. Тези маршрути са тематични, примерно има детски, който показва разни паяци, които тук се срещат по къщите и основно домашни животни. Други маршрути са дъждовната гора, морски животни, разходка в Австралия и др. Няма да ги изброявам всичките.
Доста от животните се бяха изпокрили. Така и не можех да видя соленоводния крокодил, но ако се съди по сладководния му събрат, сигурно се е криел на дъното на мръсната вода. И тигъра (или тигрите) се беше скрил. Пътеката на тигъра беше доста интересно направена. За разлика от другите маршрути, тук се пускат хората на определени интервали. Има “симулация” на самолет и после разходка сред декори, като тази част от зоопарка играе резерват в Индонезия.
Като цяло целият зоопарк е направен с изключителна насоченост към децата. През целия ден има беседи, по график, за отделните видове животни. Храненето също е по график, така че да има възможност животните да се представят на максимално количество публика.
Много се накефих как са представени птиците от различните ареали. За всяка зона има отделна клетка, в повечето може да се влиза. Има двойни врати от двата края. Когато едната врата е отворена, другата не може да се отвори, за да не избягат случайно птиците. Вътре разходката е сред свободно летящи птици и понякога други животни, които са малко или много затворени в своите обитания. Това е направено и за други безопасни животни, като кенгурутата и емутата. Човек може да се разходи по пътеката и няма нищо между него и животното. Само служителите на градината наблюдават децата да не излизат от пътеката (предполагам и възрастните също).
В градината има няколко места за ядене и на човек не му се налага да излиза навън. На влизане ми сложиха печат като в дискотека, но моя се изтри много бързо от потта ми. Предполагам, че билета важи за цял ден и може да се влиза и излиза.
Следобеда стана жега и реших да се прибирам. Гонейки влака успях да си изтряскам зверски палеца на крака докато гонех влака (хванах го). Не ми се чакаше още 8 минути и се затичах по стълбите. Естествено успях да си забия палеца директно в стълбата. В момента ме боли доста, но не ми е за пръв път и се надявам до ден два да мине, че след това ще има вървене.
Мисля да изчакам с публикуването докато се качат снимките, че то бива ли разказ за разходка в зоологическа градина без картинки на животни. Тъкмо ще се получат по-равномерни интервалите между следващите няколко статии. Утре ще посрещна нова година на кораб в пристанището. По план връщането е около 2 часа през нощта (но изрично е посочено, че времето може да е гъвкаво, т.е. да е по-рано), ще има нощни влакове, но на рядко и очаквам, че може да ми отнема 2 часа, за да се прибера (вместо обичайния 1), пък и има ходене пеш до спирките. Като цяло, едва ли ще съм в състояние да пиша статия като се прибера и ще е на сутринта.
Оставете отговор